Din Sosyolojisi

Her Seviyede Din Sosyolojisi Kitap Okuma Listesi

PAYLAŞ

Değerli Meslektaşlarım ve Sevgili Öğrenciler!
Açık kaynaklarda hiçbir din sosyolojisi kitap okuma listesinin olmaması sebebiyle bir kitap okuma listesi hazırlama zarureti hasıl olmuştur. Çünkü pek çok farklı seviyedeki öğrencilerimiz zaman zaman bu tür taleplerde bulunmakta ve bizler de bireysel olarak kitaplar tavsiye etmekteyiz. İfade etmeliyim ki açık kaynaklarda farklı üniversitelerin sosyoloji bölümleri doktora yeterlilik için değişik listeler yayınlamış görünmektedir. Ancak böylesi din sosyolojisi okuma listesi olarak açık kaynaklarda ilk kez yayınlanacaktır. Açıkça aşağıda hazırlamaya çalıştığım liste din sosyolojisi alanında her türlü uzmanlık için asgari seviyede tavsiye içeren kitap okuma listesidir. Bu listede kitapların başında numaralar bulunmaktadır. Bu numaralardan;

1-Lisans seviyesinde sosyoloji ve din sosyolojisi bilgisi için gerekli asgari kitapları,

2-Yüksek Lisans seviyesinde sosyoloji ve din sosyolojisi uzmanı bir adayın okuması gerekli asgari kitapları,

3-Doktora seviyesi ve yeterlilik öncesi okunması gerekli kitapları,

4-Genel sosyoloji nosyonunu daha alt ana başlıklarda kendisini yetiştirmek için asgari kitapları,

5-Uzmanlık isteyen alt konulara dair kitapları ihtiva etmektedir. Kitap isimlerinin önünde bazı numaralar çift çift verilmiştir çünkü bu kitaplar her seviyeden insana hitap eden kitaplar olarak düşünülmektedir. Ancak 1-2-3 numara verilmiş çalışmalar bir anlamda asgari okuma sınırıdır. Listede birkaç dışında makalelere yer verilmemiştir.
Seçilen eserlerin bazıları doğrudan sosyoloji ya da din sosyolojisiyle ilgili olmasa da tarih, siyaset bilimi, psikoloji, hukuk, antropoloji gibi sahasında önemli kişilerin ortak disiplinde kullanılabilecek eserleri de eklenmiştir. Konuya ilgi duyanların ilk önce 1’li rakamlardan başlayarak adım adım ilerlemeleri tavsiye edilir, ayrıca konuya doğrudan ilgili olmayanlar için de beslenilen temel kaynakları bir arada görme ve kütüphanesinde bulundurarak gerektiğinde müracaat etme imkanı da olacaktır.
Elbette bu listeye daha pek çok nitelikli eserleri eklemek mümkündür. Bu yüzden siz değerli meslektaş ve öğrencilerimin önereceği kitapları da seve seve eklemeye hazır olduğumu bildirmek isterim. Ancak benimle akademik yol yürüyecek özellikle genç akademisyenlerin belirli bir sırayla bu kitapları okuması gönüllü bir zorunluluktur.

Din sosyolojisi okuma listesine ulaşmak için https://andcenter.org/tr/genel/her-seviyede-din-sosyolojisi-kitap-okuma-listesi/ tıklayınız.

AYBÜ/İİF Din sosyolojisi/ Prof.Dr. Özcan Güngör.